Prof. Dr. Cevdet ÖZDEMİR

Prof. Dr. Cevdet ÖZDEMİR

İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Pediatrik Temel Bilimler Anabilim Dalı - İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı

Prof. Dr. Cevdet Özdemir, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İngilizce bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ihtisasını, ardından aynı üniversitede Çocuk Alerji üst ihtisasını tamamladı. Marmara Üniversitesi’nde uzman olarak çalıştığı dönemde Dr. Özdemir ve arkadaşlarının çalışmaları 2001, 2004 ve 2005 yıllarında Türk Pediatri Kurumu tarafından düzenlenen Prof. Dr. Sezai Bedrettin Tümay birincilik ödüllerine layık görüldü. Almanya’da Marburg Philipps Universitesi Biomedikal Araştırmalar Merkezi-BMFZ (BiomedizinischesForschungszentrum), Klinik Kimya ve Moleküler Tanı Anabilim Dalı’nda Prof.Dr. Harald Renz gözetiminde Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Akademisi (EAACI)-Değişim Araştırmacısı olarak bilimsel çalışmalara katıldıktan sonra Marmara Üniversitesi’ndeki görevine döndü. Ardından İsviçre Davos’taki İşviçre Alerji ve Astım Araştırmaları Enstitüsü’nde (Prof.Dr. Cezmi Akdiş gözetiminde)- SchweizerischesInstitutfür Allergie-Asthmaforschung (SIAF) Global Allergy and Asthma European Network (GA2LEN)-Değişim Araştırmacısı olarak bilimsel çalışmalara katıldı. Daha sonra Marmara Üniversitesi’ndeki görevine tekrar geri döndü ve 2007 yılında doçent oldu. 2011 yılında Marmara Üniversitesi’nden ayrıldıktan sonra özel sektörde Çocuk Alerji uzmanı olarak çalıştı.

Dr. Özdemir, 2018 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Pediatrik Temel Bilimler Anabilim Dalı ve İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bilim Dalı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

 Alerjen spesifik immünoterapi, immün tolerans, regülatör T hücreleri ile alerjik hayvan modelleri konusunda klinik ve laboratuvar çalışmaları bulunan Prof. Dr. Cevdet Özdemir, aynı zamanda Avrupa Alerji ve Klinik İmmunoloji Akademisi (EAACI) Ulusal Alerji Dernekleri Komitesi başkanlığını yürütmektedir. Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği-CAAAD yönetim kurulu üyesi ve derneğin Avrupa Alerji ve Klinik İmmünoloji Akademisi nezdindeki temsilcisi olarak da görev yapmaktadır.