Prof. Dr. Metehan ÖZEN

Prof. Dr. Metehan ÖZEN

Kongre Başkanı

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

Marmara Üniversitesi İngilizce Tıp Fakültesi’nden sonra 1996-2000 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimi aldı. Askerlik hizmetinden sonra, “Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları” uzmanlık eğitimini ise 2002-04 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde bitirdi. İnönü Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakülteleri’nde 5’er yıl görev yaptıktan sonra, Ocak 2015 tarihinden itibaren Acıbadem Üniversitesi’nde akademik çalışmalarına devam etmektedir.

Çeşitli Sivil Toplum Örgütleri’nin üyesi olarak Türkiye’de pek çok doğa koruma projesinde görev aldı. Doğa Derneği tarafından 2007 yılında basılan ve çok sayıda ödül alan “Türkiye’nin Önemli Doğa Alanları” kitabına bilimsel danışman ve yazar olarak katkıda bulundu. Doğa korumaya olan ilgisi nedeniyle doğadaki mikro-organizmaların insan sağlığındaki olumlu etkilerine dikkat çekmek için son yıllarda “İnsan Mikrobiyomu” konusundaki çalışmalara yoğunlaştı.

“Probiyotik-Prebiyotik Günlükleri” isimli süreli derginin 4 yıl boyunca editörlüğünü yaptı. Türkiye’deki ilk pediatrik probiyotik kitabın yayımlanmasını sağladı. Dünyanın ilk pediatrik toplantıları olan “International Symposium of Probiotics Prebiotics in Pediatrics” (IS3P-2012 ve 2014) düzenledi. Ayrıca, ulusal ölçekli Akademi Toplantılarını her yıl farklı illerde düzenlemektedir. Halen “Dünya Pediatrik Pro/Prebiyotik Derneği” Genel Sekreterliğini  ve “Ulusal Dünya Pediatrik Pro/Prebiyotik Derneği” Başkanlığını yürütmektedir. 

Yurt dışında 50 ve yurt içinde ise 100’un üzerinde bilimsel yayını bulunmaktadır. Bölgesel, ulusal ve uluslararası toplantılarda Pediatri, Enfeksiyon, Pro/Prebiyotik ve Aşılama konularında 600’den fazla sunum yapmıştır. Yaptığı çalışmalara 2100’den fazla atıf almıştır ve h-endeksi 24’tür.